"Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі  Ұзынкөл ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Узунколь отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области. 

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

28.02.2017

Күні : 08.02.17

Сабақ:Қазақ тілі

Сабақтың

тақырыбы:  Лексикалық

тақырып:  Қазақстанның қалалары.

                                            Грамматикалық тақырып: Келер шақтың жіктелуі.

Сабақтың мақсаты:

«Қазақстанның қалаларын аралағым келеді» модульінде өткен тақырыптарды еске

түсіріп топпен 4-5 тапсырма орындау және әр оқуға 1-2 етістікті келер шақта

жіктей білуге үйрету арқылы модуль бойынша білімдерін бекіту.

Көрнекілігі :

Презентация,видео,түрлі-түсті қағаздар,стикерлер,интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Әнұран музыка(қосылады)

1.Ұйымдастыру

кезеңі:

                     

     -Бүгін сабақта кім кезекші.

                      

     -

Сыныпта кім жоқ?

                      

   - Бүгін аптаның қай күні?                                                                                 

(1 мин)

Оқушыларға жүрекше таратамын.Сол жүрек бойынша бір

–біріне тілектерін айтып, келген қонақтармен жалғастырамыз.

                                      -Мен саған  бақыт  тілеймін!                                                               

(3 мин)

2.Оқушыларды

топқа бөлу. Ережесін түсіндіріп шығамын.

   Тапсырма

орындаған кезде бөлініп отырамыз.    1-ші

Сандар бойынша.  

3.Бағалау

парағын ,яғни стикерді таратып беремін.(сабақ басталмас бұрын оқушылар

өздеріне алдын ала баға қойып шығады)

4.Слайдта

эпиграф жазылып тұрады.Оқып шығамын.

Туған жердей жер болмас,

Туған елдей  ел

болмас.

(оқушылардан қалай түсінесіңдер деп сұрап шығамын)

Туған жер – синонимі қалай болады. Қане кім айтады екен?

Отан.

5.Үй тапсырмасын

сұрау.(үйге берген тапсырманы естеріне саламын)

Үйге ережені қайталап еске түсіру.

1 топқа

1)Етістіктің шақтарын ата

2)Өткен шақ мағынасына қарай нешеге бөлінеді?

2 топқа

1)Осы шақтың түрлері

2)Нақ  осы шақтың

жасалу жолы

3 топқа

1)Келер шақ 

мағынасына қарай нешеге бөлінеді.

2)Жасалу жолы айт

Сөздікке

тоқталу.Өткен сабақтағы сөздерді есімізге түсіріп көрейік.Слайдта

сөздер тұрады

Саяхат --- путешествие

Сапар-  поездка

Жол жүру- проезд

Жолаушы-пассажир

Саяхатшы- путешественник

Оқушылар айтып шыққан соң дұрысын экраннан тексереміз.

Саяхатшы ,ғалым ол бізде кім еді.Есімізге түсірейікші

балалар.Ш.Уалиханов

Дұрыс айтасыңдар.Қай жерлерге саяхат жасады. Қанша жыл

өмір сүрді.Аз жыл өмір сүрсе де бізге қаншама дүние тастап кетті.

6.Жаңа сабақ.

Дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз.Слайдта жазулы болады.

Сабақты мынандай сұрақтармен бастаймын.Әр топқа екі

сұрақтан қоямын.Толық сұрақтар сслайдта жазылып тұрады.

1.Біздің Отанымыз қалай аталады?

2.Біз қай мемлекетте тұрамыз?

3.Қазақстан қандай мемлекет?

4.Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?

5.Қазақстан Республикасының рәміздерін ата

6.Тәуелсіздікке неше жыл болды?

(көрсетіп болған соң оқушыларға ақ парақ таратамын сол

бойынша кластер құрады)

 

                                             

Қазақстан қалалары

7.Қазақстан қалалары туралы видео көрсету.

Топты

ауыстырамын   Әріп бойынша ауысамыз.

8.Сөздікпен

жұмыс.(слайдта көрсетіледі)жылдам дәптерлеріне жазып алыңдар.

Кең –      широкий                                                         өлке-край

Аймақ-  регион                                                          әйгілі-известный

Сұлу-     красивый                                                       бай-богатый

Даму-  развития                                                          өсу-расти

Танылу- признание                                                    мақтану-хвастаться

Мол-     много                                                              

өндіру- производство

Өзім оқып шығамын ,содан кейін бір партада отырған жұптар

бірге оқып шығады.                                                 

9.Әр топқа

тапсырма беремін. (бір –бірінің жұмыстарын тексереді) қатесін тапса

айтады.

Дәптерімізге жазып орындаймыз.

 

1топқа

 Етістікті тауып

,қай шақта тұрғанын айт.

1.Біз  бүгін  отбасымызбен 

Астана  қаласына  барамыз.

2 топқа

Морфологиялық талдау жаса.

2.Оқушылар қаланың көрікті жерлерін аралады.

3 топқа

«Ойна» сөзін жікте.

Топқа

ауысамыз.Фигура бойынша

10.Картамен

жұмыс (әр топтан бір оқушыдан шығарып қалаларды сұрап

шығамын)слайд

Қаланы өзім айтып отырамын.Қай аймақта орналасқанын

сұраймын.

11.Мәтінмен

жұмыс.Үш топқа беремін.

1топ оқып шығады.         

2 топ     аударады.     3 топ 

екі сұрақ  дайындайды.

Топқа ауысамыз .Түстер

бойынша

Сабақты қорыту. ЭКПО  туралы слайдты көрсетемін.Содан кейін

оқушылардан білгендерін сұрап шығам.

Сабақты аяқтау

Осы бүгінгі сабақты Махмұд Қашқари сөзімен аяқтағым

келеді

                                          «Белгі

болмаса,жол бұзылады,

                                           

Білім болмаса, сөз бұзылады» аяқтай отырып

«Бағдаршам» суретін

іліп қоямын.Оқушыларға жеке-жеке үш таратып шығамын. Тақтаға жапсырады.Музыка

ойнап тұрады.

                                  Жасыл түс – өте ұнады

                                       Сары – ұнады

                                      Қызыл - ұнамады  

Тілек жазу.  Қазақстанға тілек жазамыз.

Стикерге өз тілектерін жазып шығады,картаға жапсырады.

Үйге тапсырма                   146 бет .8 – тапсырма реферат жазып келу.

Бағалау

.(Өздерінің қойған бағаларын алып шығады) Сыныппен келісе отырып бағаларын

қойып шығамын.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 395


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст