"Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі  Ұзынкөл ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Узунколь отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области. 

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Өзін-өзі танудың ашық сабағы

12.02.2021

Өзін-өзі тану мұғалімі Тажина А. К.

 Сынып: 3 Б 4 б Оқушылар саны: 5

Мақсаты: жомарттық пен жомарттық туралы түсініктерді кеңейту арқылы махаббаттың құндылығын ашу.

Міндеттері:

- "жомарттық", "сараңдық", "жомарттық" ұғымдарының мағынасын ашу»;

- риясыз қызмет етуге деген ұмтылысты дамыту;

- бөлісу қабілетін тәрбиелеу.

Ресурстар: құрал. музыка, Фоногр. күлкі " әндері»

Сабақтың барысы:

1. 1. Орг.сәт. Оң көңіл-күй саяхат теңіз түбіне.

2. - Қайырлы күн, балалар! Бүгін сабақта біз жомарттық пен жомарттық сияқты ұғымдар арқылы "махаббаттың" құндылығын ашуға тырысамыз. Біздің сабағымыздың тақырыбын және дәптерлеріңізге баға белгілеуді жазыңыз.

3. 2. Үй тапсырмасын тексеру.

4. Ш. Құдайбердіұлының "нағыз жомарттық" әңгімесін оқу 82 б.

5. - Ал енді, балалар сұрақтарға жауап беріңіз:

6. - "Жомарттық"сөзінің мағынасын қалай түсінесіз?

7. - Нағыз жомарттық деген не?

– Сіз біреуге жомарттық танытқан кезде, сіз өзара жомарттықты күтесіз бе? Адамнан сіздің жомарттығыңызға реакция күтпеу үшін не түсіну керек?

(Жауаптар " мен – өтемістің)

(қорытынды: нағыз жомарт адам өз еңбегімен басқаларға көмектеседі. Егер сіз басқа адамдардан жомарттыққа жауап күтсеңіз, адамдар әрдайым жомарттық таныта бермейтінін түсінуіңіз керек, дегенмен, сіз Жомарт болуыңыз керек.Өмірдің өзі ерте ме, кеш пе сізді жомарттығыңыз үшін марапаттайды.)

Сабақ барысын талдау

Муз. сүйемелдеу "теңіз дыбыстары".

Оқулық 3 сынып.

 

Чекмень-сыртқы Ерлер киімі

8. 3. Позитивті мәлімдеме (дәйексөз).

"Нағыз жомарттық – бұл туралы ешкім білмеуі үшін жақсы нәрсе жасау".

Халық даналығы.

Баға ұсынысының мазмұны бойынша әңгіме

- Жомарттық дегеніміз не?

- Неге байқамай жақсылық жасау керек?

- "Риясыз"сөзінің мағынасын қалай түсінесіз?

(Балалардың жауаптары).

Жазылған тақтада. Балалар хормен оқиды, содан кейін алдымен ұлдар, содан кейін қыздар. Жазу дәптерлері.

9. 4. Әңгіме жазу (әңгіме).

"Қырық алтын" сопылық астарлы әңгімесінің мазмұнын жеткізу.

Сопылық астарлы әңгіме, "қырық алтын".

Бір патша өзінің ең көрнекті сәулетшілерін жинап, оларға қырық терезесі бар үлкен алтын қойманы орналастыру үшін кең ашық жерде сарай салуды бұйырды.

Біраз уақыттан кейін мұндай сарай салынды. Патша оған салынған қазынаны алтын монеталармен толтыруды бұйырды және бүкіл елден Астанаға сарайды алтын монеталармен толтыру үшін барлық арбалар жиналды. Жұмыс аяқталған кезде, хабаршылар патша жарлығын жариялады: "бәрін тыңда! Патшалар патшасының қалауымен жомарттық субұрқақ, қырық терезесі бар сарай салынды. Осы күннен бастап мәртебелі өзі барлық мұқтаж адамдарға терезе арқылы алтын таратады". Сарайға сансыз көпшіліктің ағылғаны таңқаларлық емес. Күн сайын патша қырық терезенің бірінде пайда болып, әр өтініш берушіге алтын тиын берді.

Садақа бере отырып, патша күн сайын терезеге жақындап, алтын тиын алып, кетіп бара жатқан бір дервишке назар аударды. Алдымен монарх дервиштің өзі садақаға келе алмайтын кедей адам үшін алтын алады деп шешті. Содан кейін оны қайтадан көргенде, ол: "мүмкін ол дервиштің құпия жомарттық қағидатын ұстанып, басқаларға алтын сыйлаған шығар"деп ойлады. Сонымен, күн сайын дервишті көріп, оған қандай да бір сылтау ойлап тапты. Бірақ дервиш қырқыншы күні келгенде, патшаның шыдамы аяқталды. Оның қолынан ұстап, монарх қатты ашуланды:

– Несподарное ничтожество! Сен әлі бірде-бір рет етейік маған, жоқ деді бір благодар сөздер. Кем дегенде бір рет күлімсіреу сіздің бетіңізді жарықтандырды. Сен не, копишь бұл ақша немесе жарайсыңдар, олардың өсуі? Сіз тек Дервиш шапанының жоғары беделіне нұқсан келтіресіз!

Тек патша умолк, дервиш жеңінен қырық күн ішінде алған қырық алтын монетаны алып, оларды жерге лақтырды, деді:

- Білесіз бе, Иран патшасы, жомарттық тек жомарттық, оны көрсеткен адам үш шартты сақтаған кезде ғана.

Бірінші шарт-жомарттық туралы ойламай беру. Екінші шарт-ештеңе күтпеу. Үшіншісі-сенім арту, жанға күдік туғызбау.

Бірақ бұл патша ешқашан шынымен Жомарт болған емес. Ол жомарттыққа ұмтылды, өйткені ол адамдар арасында танымал болғысы келді.

Сұрақтар:

10. Неліктен падишахты жомарт адам деп атауға болмайды?

* Нағыз жомарт адам қандай шарттарды ұстануы керек?

* Сіздің өміріңізде сіз біреуге жомарттық танытып, кейінірек ол туралы ойлана алмайтын жағдайлар болды ма? Жомарттық танытып, бұл туралы ұмыта алмайтын адамға не болуы мүмкін?

* Жомарттық пен жомарттық құндылыққа қалай байланысты махаббат?

(Жауаптар оқушы).

"Дервиш" ұғымына анықтама беру.

Дервиш (парсы. Сонымен қатар Каландар немесе календер — монахтың, аскетистің мұсылман аналогы; сопылықтың жақтаушысы. Сопылық уағыздаушының құрметті атауы-дервиша-ата (тур. ata - "әке").

5. Шығармашылық қызмет, топтық жұмыс.

Тапсырмаларды орындау үшін сынып екі топқа бөлінеді.

1 топ. Мақал-мәтелдерді жинаңыз.

Жеңіл сыйлық, бірақ қымбат назар.

Жомарт қол мен Сұңқар отырады.

Бұл пештер, онда н үстел қылыштар.

Жомарттықтан қол жүрек сияқты көрінеді.

Сөздерге Жомарт болмаңыз, істерге Жомарт болыңыз.

2 топ. Бұл қасиеттердің қайсысына жомарт адам ие. Түсіндіру таңдау.

Жауапкершілік, өзімшілдік, ризашылық, ұқыптылық, қызғаныш, мейірімділік, жанқиярлық, сыпайылық, немқұрайлылық, жанашырлық, құрмет, агрессивтілік, мейірімділік, жанашырлық.

Тапсырмаларды орындағаннан кейін оқушылар өз жұмыстарын таныстырады.

Сабақ соңында оқушылар "Жомарт сөмкеден"тәтті кәдесый алады.

Біз қолымыздың іздерін кесіп, сол жерде адамға тілек жазамыз; сіз бір кездері ренжіген және алақаныңыздың ортасында осы адамның атын жазыңыз.

 

6. Топтық ән айту.

"Улыбка" әнін орындау»

 

7. Үй тапсырмасы.

"Ораз даналығы" әңгімесін оқу с. 85, 86.

 

8. Тыныштықтың соңғы минуты.

- Ал қазір мен сіздерді өз ойларыммен жалғыз болуға шақырамын. Қаласаңыз, көзіңізді жаба аласыз. Музыканы тыңдап, жасыл шалғынға келгеніңізді елестетіп көріңіз (кідірту). Нәзік нәзік күн жарқырайды. Күн Сізге өзінің нәзік сәулелерімен тиіп, Сіз жақсы және жағымды боласыз (үзіліс). Клирингте әдемі көбелектер ұшатын көптеген әдемі гүлдер бар (кідірту). Бұл көбелектерді Никита, Рома, Данилдің ата-аналары жіберді. (қатысқан барлық балалардың аттарын тізімдейді). Көбелектер айналып, қолыңызға отырды (үзіліс). Көбелек сізге тиіп, сізбен мәңгі болған кезде қаншалықты жағымды сезініңіз (үзіліс). Жүрегіңіздің айналасындағы әлемді, туған отбасын қалай жақсы көретінін сезініңіз (үзіліс). Сіздің отбасыңызда қаншалықты жақсы екеніңізді сезініңіз (үзіліс). Көбелекті қолдарыңызбен жоғары-жоғары күнге көтеріп, босатыңыз (үзіліс). Ол ұшып, бүкіл әлемге сіздің жомарттығыңыз бен жомарттығы

Просмотров: 305


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст